PrintLogo
2010 / Oktober

Oktober

  • 2010-10-28

    Finalist i Automation Student 2010

    Jesper Stockenstrand läser till ingenjör vid KTH och var en av tre finalister när priset Automation Student för första gången delades ut på mässan Scanautomatic. Jespers examensarbete handlar om automatiserad rengöring av containrar och har genomförts i samarbete med Robotdalen och Eskilstunaföretaget IB Cleaning AB. Priset gick till Kristian Schentz från Högskolan i Halmstad, men vi gratulerar Jesper till en hedrande finalplats.

    Läs mer
  • 2010-10-25

    Robotik i fokus på Business Science Arena i Örebro

    Örebros nya science park – Business Science Arena – får 7,4 miljoner i EU-medel för  etablering och utveckling. Robotik är ett av satsningens tre profilområden. Vid Örebro universitet sker världsledande robotforskning och flera projekt bedrivs i samarbete med Robotdalen.

    Läs mer
  • 2010-10-12

    Robotdalen bygger flexibla team på Tekniska mässan

    Den 19-22 oktober deltar Robotdalen på Tekniska mässan i Älvsjö. Vi berättar om våra nationella satsningar på banbrytande pilotinstallationer, flexibla team och företagsbyggande. Välkommen till monter A02:15!

    Läs mer