PrintLogo
2011 / Juni

Juni

Nyheter från Robotdalen i juni 2011:

  • 2011-06-27

    GroundBot - robot med sensorer håller vakt

    Framtidens väktare är en robust klotformad robot som rullar fram såväl på land som i vatten. Försedd med två kameror skannar den av omgivningen och operatören kan i princip befinna sig var som helst. En prototyp är framtagen och intresset är stort för GroundBot, som den heter.

    Läs mer
  • 2011-06-20

    Konferens om Technology for Independent Life – en ny bransch för ökad livskvalitet

    Om 30 år kommer var tredje svensk att vara äldre än 65 år. Det ställer krav på en större öppenhet för tekniska lösningar inom vård- och hälsosektorn. Det handlar om nya produkter som avlastar vårdpersonalen och ger mer tid för mänskliga möten med patienten. Nya lösningar som ger självständighet och integritet och därigenom en högre livskvalitet. Den 13 oktober arrangeras en nationell konferens om Technology for Independent Life som ny bransch - där Sverige tar täten!

    Läs mer
  • 2011-06-17

    Bin-picking av osorterat gods

    Binar SensActive är en av världens första högpresterande, stabila lösningar för bin-picking. I ett samarbetsprojekt med Robotdalen utvecklades systemet där en robot plockar osorterat gods genom formigenkänning.

    Läs mer
  • 2011-06-08

    Robot som äthjälpmedel i hemmet

    Bestic är utvecklat med användaren i centrum eftersom initiativtagaren och ägaren, Sten Hemmingsson, själv har behov av ett äthjälpmedel. Att veta vad som är viktigt för användaren är a och o i utvecklingsarbetet, speciellt när det är en produkt som används så nära människor och i en så socialt viktig miljö som måltiden.

    Läs mer