PrintLogo
September / Robotinvestering ...

Robotinvestering för bättre arbetsmiljö och kvalitet

Genom Robotdalens projekt Robot Till Tusen genomfördes en förstudie på Eskilstuna ElektronikPartner som resulterade i att företaget investerade i en lackeringsrobot. En investering som gett förbättrad arbetsmiljö för personalen och bättre kvalitet för kunderna.
- Ska du bli framgångsrik får du inte vara rädd för att investera i ny teknik, konstaterar företagets VD Mikael Joki.

- Smarta produktionslösningar är en överlevnadsfråga, menar Mikael Joki, VD på Eskilstuna ElektronikPartner.

Eskilstuna ElektronikPartner utvecklar och producerar kundanpassade elektronikprodukter. Företaget bildades 1991 och har idag 41 anställda med en omsättning på dryga 60 MSEK. Bland produkterna märks styrsystem och kretskort till fordonsmonterade kranar, taxametrar, vindkraftverk, låssystem, gatubelysning samt elbilar, för att nämna några exempel.

Förstudie gav bra beslutsunderlag

Företaget kom i kontakt med Robotdalen genom Michael Rydell från Eskilstuna fabriksförening, som även är koordinator för Robotdalens verksamhet i Sörmland. Studenter genomförde en förstudie för att se om den manuella lackeringen av kretskort kunde ersättas med en robotlösning. I fokus stod två aspekter: arbetsmiljö och kvalitet. Förbättrad arbetsmiljö handlade om hälsoaspekten, med målet att minimera personalens kontakt med lack och lösningsmedel. Kvalitetsaspekten handlade om att en robot har bättre noggrannhet och kan leverera ett repetitivt resultat med hög kvalitet.

Förstudien gav ett beslutsunderlag för investeringen samt förslag på teknik för implementeringen. År 2010 installerades lackeringsroboten, en investering på 1 MSEK, plus arbetsrummet som är utrustat med UV-ljus och ventilation för hantering av ångorna från lack och lösningsmedel. Investeringen och implementeringen har gått helt enligt planerna och roboten används flitigt i produktionsprocessen.

Fortsatt samarbete en självklarhet

Genom Robotdalen har Eskilstuna ElektronikPartner fått tillgång till ett stort nätverk, bland annat genom de evenemang som Robotdalen arrangerat där en bred mix av människor mötts i givande diskussioner kring robotikens utveckling. Robotdalen har också fått värdefulla ambassadörer i näringslivet genom de projekt som genomförs ute på företag. Mikael Joki ser absolut ett fortsatt samarbete med Robotdalen.
 
- Smarta produktionslösningar är en överlevnadsfråga, menar Mikael. Det finns otroligt mycket att göra inom industrin vad gäller till exempel resursutnyttjande och optimerade processflöden och vi måste få en mer kostnadseffektiv produktion i Sverige. Ska du bli framgångsrik får du inte vara rädd för att investera i ny teknik. Robotdalen ser och förstår behoven som finns och kan spela en viktig roll vad gäller utvecklingen av automationslösningar inom svensk tillverkningsindustri.

Människan en nyckelspelare

En promenad genom produktionen ger en inblick i flödet och en insikt om de miljoninvesteringar företaget gjort för ökad konkurrenskraft. Här finns flera robotlösningar för de olika delarna i monteringen av kretskort, vi passerar såväl screentryckarrobotar som en komplett produktionslina. Här står även en pick-and-placerobot. En investering på 4 MSEK som klarar av att plocka 21.000 komponenter till kretskort på en timme, det motsvarar 100 personer på en monteringslina.

- Elektronikbranschen var tidig med att automatisera och vi har flera robotar i produktionen, berättar Mikael Joki. Våra robotinvesteringar gör att vi kan leva upp till kundernas höga kvalitetskrav, men handlar inte om att göra människor övertaliga. Människan är en nyckelspelare som sätter sin prägel på produkterna och utvecklar nya metoder och lösningar. Det behovet kommer alltid att finnas kvar.

Ny bransch ger nya produkter

Genom Robotdalen har Eskilstuna ElektronikPartner även kommit i kontakt med robotprodukter för hälsosektorn. Robotdalen satsar på att etablera Technology for Independent Life som ny bransch i Sverige. Det handlar om att utveckla nya lösningar som ska göra det möjligt att klara sig själv i hemmet, vilket ger individer självständighet, integritet och en högre livskvalitet. Eskilstuna ElektronikPartner har utvecklat och producerat elektroniklösningar för två produkter som ingår i Robotdalens produktportfölj: ätroboten Bestic och seglarstolen Remain Seated.

Bestic är en robot som ger funktionshindrade möjlighet att äta på egen hand även om de inte kan röra armarna. Med hjälp av fötterna manövreras en joystick eller en knappsats så att skeden styrs till den mat som ska plockas upp från tallriken och vidare upp till munnen.  Eskilstuna ElektronikPartner produktionsanpassade prototypen och vidareutvecklade elektroniken. En serie är producerad och levererad och ytterligare en serie är på gång.

Remain Seated är en sits för segelbåtar som gör att funktionshindrade seglare kan sitta upprätt oberoende av hur båten lutar. Här har företaget bidragit med elektroniklösningen kring stabiliseringen av stolen. Carl-Gustav Fresk, innovatören bakom produkten, tävlade med Remain Seated i Paralympics 2008.

- Robotdalens satsning på Technology for Independent Life som ny bransch är en jättemöjlighet för företag inom tillverkningsindustrin, konstaterar Mikael Joki. Här finns otroliga utvecklingsmöjligheter av nya tekniklösningar och produkter som hjälper människor till ett bättre liv.

Foto: Terése Andersson

 

 
 
Faktaruta

Den 13 oktober arrangeras den nationella konferensen Technology for Independent Life - en ny bransch för ökad livskvalitet. Inför konferensen lyfter vi i ett antal artiklar upp vårt arbete inom området. I den här artikeln möter du företaget Eskilstuna Elektronikpartner, som investerat i en lackeringsrobot, men även medverkat i utveckling och produktion av hälsorobotikprodukter.

Klicka här för att läsa ännu mer om vårt arbete med nya lösningar och produkter inom hälsorobotik.