PrintLogo
2010 / Robotik på BSA Ör...

Robotik i fokus på Business Science Arena i Örebro

Örebros nya science park – Business Science Arena – har nyligen beviljats 7,4 miljoner i EU-medel för att etablera och utveckla verksamheten. Robotik är ett av satsningens tre profilområden. Vid Örebro universitet sker världsledande robot-forskning och flera projekt bedrivs i samarbete med Robotdalen.
- Det är oerhört positivt att robotikprofilen i länet stärks genom Business Science Arena Örebro, konstaterar Erik Lundqvist, chef för Robotdalen.

BSA Örebro byggnad

Business Science Arena Örebro byggs upp i lokaler i direkt anslutning till Örebro universitet

Business Science Arena (BSA) ska skapa en kreativ och kunskapsintensiv miljö, som främjar samarbete och entreprenörskap. Utgångspunkten är Örebro universitets unika kompetenser inom de tre spets-områdena robotik, nutrition och distributionslogistik.

- Vi bygger en ny science park-miljö i Örebro som ska stimulera aktiv samverkan mellan akademi, näringsliv och offentliga aktörer, berättar Merit Israelsson, projektledare för Business Science Arena och även koordinator för Robotdalens verksamhet i Örebro län. Med satsningen vill vi skapa förnyelse inom näringslivet och få fram nya innovativa företag som ger hållbar tillväxt i regionen.

7,4 miljoner i EU-medel

Satsningen på Business Science Arena Örebro sker i aktiv samverkan med Business Science Arena Karlskoga som håller till på Campus Alfred Nobel i Karlskoga och har energetiska material som profilområde. Även det ett spetsområde vid Örebro universitet.

De båda scienceparkerna invigdes i april och har nu beviljats EU-medel för fortsatt utveckling. Under tre år får satsningen totalt 7,4 miljoner kronor. Medel som ska resultera i ett effektivare innovationssystem i Örebroregionen så att fler teknik- och kunskapsintensiva företag startas, växer eller etableras i regionen, främst inom de utpekade profilområdena robotik, distributionslogistik och nutrition.

- Vi ser framemot ett fortsatt starkt samarbete med Örebro universitet och deras duktiga robot-forskare, liksom med alla robotik- och automationsföretag i regionen som starkt bidrar till att svensk industri investerar i robotik och därigenom ökar sin konkurrenskraft, avslutar Erik Lundqvist.

 
 
Kontakt

För mer information kontakta Merit Israelsson, koordinator för Robotdalens verksamhet i Örebro län och projektledare för Business Science Arena, eller Erik Lundqvist, chef för Robotdalen.